Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nieoczekiwany skutek brexitu? Szkocki parlament za referendum w sprawie niepodległości

Szkocki parlament zagłosował za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Parlament zdecydował też, że przed budynkiem parlamentu po brexicie nadał będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.

Szkocki parlament debatował nad przeprowadzeniem nowego referendum niepodległościowego w związku z wejściem w życie 31 stycznia ustawy o brexicie.


Za tym, że obywatele powinni ponownie zabrać głos w sprawie oddzielenia Szkocji od Zjednoczonego Królestwa, zagłosowało 64 deputowanych. Sprzeciw zgłosiło 54.

Wiążące referendum nie może się jednak odbyć bez zgody brytyjskiego rządu, a premier Boris Johnson w tym miesiącu odrzucił już jeden wniosek o referendum niepodległościowe.

W liście wysłanym do Nicoli Sturgeon Boris Johnson przypomniał, że zarówno ona, jak i jej poprzednik Alex Salmond obiecywali, iż referendum w 2014 roku będzie "jedynym w tym pokoleniu".

W 2014 r. mieszkańcy Szkocji zdecydowanie opowiedzieli się za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa, głosując 55% do 45% za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.


Szkocki rząd twierdzi jednak, że brexit wszystko zmienia. W 2016 r. w referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w UE.

Parlament Europejski zaakceptował umowę dotyczącą opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu.

Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią Unii, a brytyjscy posłowie opuszczą europarlament.

Po brexicie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ze łzami w oczach brytyjscy europosłowie żegnali się z PE. To nie jest pożegnanie. Mówimy "do widzenia"
 Czytaj następny artykuł:
Europarlament przyjął umowę o brexicie. Deputowani odśpiewali W. Brytanii pożegnalną pieśń