Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii na podium pod względem epizodycznego upijania się

W najnowszym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ujawniono, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii znajdują się wśród światowej czołówki, jeśli chodzi o „ciężkie epizody picia”.

W rankingu 33 zamożnych narodów, Brytyjczycy zajęli trzecie miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Niemcy, Australia czy Irlandia.


Polska również, pod tym względem, uplasowała się daleko za Wielką Brytanią, bo na 18. miejscu.

Na szczycie listy znajduje się Dania, gdzie aż 37 procent mieszkańców przyznaje się do spożywania sześciu lub więcej drinków podczas jednej okazji co miesiąc.

Rumunia plasuje się tuż za nimi z wynikiem 36 procent, a Wielka Brytania i Luksemburg dzielą trzecie miejsce z wynikiem 35 procent.

W kontekście podziału na płeć, brytyjskie kobiety zrównały się z Duńskimi, zajmując pierwsze miejsce. Jednak w każdym z badanych krajów mężczyźni pili więcej niż kobiety.


Kultura picia w Wielkiej Brytanii, którą symbolizuje choćby wokalista Liam Gallagher z butelką szampana podczas nocnego wyjścia w Londynie, została ostro skrytykowana w raporcie OECD.

Organizacja ta wskazuje, że konsumpcja alkoholu jest „głównym czynnikiem ryzyka” dla zdrowia. Z kolei NHS (National Health Service) zaleca, aby nie spożywać regularnie więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, co odpowiada około sześciu piwom lub kieliszkom wina.

Wielka Brytania zajęła 17. miejsce na 48 krajów pod względem całkowitej rocznej konsumpcji alkoholu.


Pod tym względem pierwsze miejsce zajęła Łotwa, a Polska znalazła się na 8 miejscu.

Jeśli chodzi o palenie tytoniu, z wynikiem 13 procent, kraj ten plasuje się na 35. pozycji. Jednak prawie pięć procent mieszkańców obecnie używa e-papierosów, co daje Wielkiej Brytanii piąte miejsce na 34 badane kraje.

Zobacz też:


Brytyjczycy znaleźli się również na piątym miejscu w rankingu najbardziej otyłych narodów, z 36 procentami osób określających siebie jako osoby z nadwagą lub otyłe.

Rzecznik OECD ostrzega: „Palenie, szkodliwe używanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i otyłość są podstawową przyczyną wielu schorzeń”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tragedia w Leeds: społeczność w żałobie po śmierci 15-letniego Alfiego Lewisa
 Czytaj następny artykuł:
John Lewis prezentuje wzruszającą reklamę świąteczną na 2023 rok