Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Coraz mniejsze poparcie dla zasad swobodnego przemieszczania w UE

Z rządowego raportu wynika, że konieczne są duże zmiany, by zmniejszyć dostęp cudzoziemcom do brytyjskiego systemu zasiłków.

Jeżeli znaczące zmiany nie zostaną wprowadzone szybko, to publiczne poparcie dla Unii i jej zasad o wolnym ruchu może zostać poważnie zachwiane gdyż wysoki poziom migracji europejskiej wywiera dużą presję na służby publiczne jak NHS i szkoły - podaje Daily Mail.

Raport opiera się na danych udostępnionych przez przedsiębiorców oraz różne grupy przedstawicieli życia publicznego. Dokument powinien być opublikowany wcześniej, ale miał zostać wstrzymany przez Lib Dem, którzy nie chcieli jego publikacji ze względu na anty-unijny charakter.

Według rządowego raportu, znacznie zmniejszyło się społeczne poparcie dla zasad swobodnego przemieszczania na terenie Unii Europejskiej. W 2005r. jeszcze dwie z trzech osób opowiadały się za zasadą swobodnego przemieszczania, zaś w zeszłym roku jedynie niewiele więcej niż połowa ankietowanych uważała, że to dobry pomysł.
Co więcej, Unia w ciągu ostatnich lat stopniowo rozszerzała prawo o wolnym ruchu, daleko bardziej niż było to wcześniej planowane. Unijne przepisy sprawiają też, że trudniej odesłać więźniów do ich ojczystych państw. Tymczasem Brytyjczycy nie mogą tak łatwo znaleźć pracy za granicą – bowiem nie wszystkie unijne państwa przestrzegają przepisów wspólnoty na temat dostępu do rynku pracy.

Na dużej imigracji tracą pracownicy zajmujący niskopłatne stanowiska – osłabiona gospodarka sprawia, że o pracę jest trudniej i trzeba konkurować także pod względem najniższych stawek.

Obywatele państw spoza Unii coraz częściej wykorzystują fałszywe małżeństwa i podrabiane paszporty, by móc stać się członkami wspólnoty.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Jedna czwarta pracodawców nie znalazła nikogo na oferowane stanowisko
 Czytaj następny artykuł:
Polacy nie chcą wracać do Polski.