Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Alkoholicy z chorą wątrobą mogą liczyć na przeszczep

NHS Blood and Transplant Service ogłosiło, że pacjenci ze zdiagnozowanym problemem alkoholowym i chorobą wątroby po raz pierwszy będą mogli liczyć na przeszczep.

Obecnie, liczba potrzebujących zdecydowanie przewyższa liczbę dawców organów. James Neuberges, dyrektor medyczny NHSBT, zdaje sobie sprawę, jak kontrowersyjna może wydawać się ta decyzja. Dodaje też, że zaufanie do przeszczepów organów buduje się powoli, ale można je szybko stracić. Powiedział też w udzielonym wywiadzie, że transplantacji dokonuje się na ludziach, nie aniołach.

Teraz na przeszczep wątroby będą mogły liczyć osoby cierpiące na zapalenie wątroby z powodu spożywania zbyt dużych ilości alkoholu. Wcześniej byli wykluczeni z powodu złych prognoz pooperacyjnych. Żeby móc ubiegać się o przeszczep, trzeba mieć więcej niż 50% szans na przeżycie po operacji oraz szansę na dobrą jakość życia na pięć lat po zabiegu.

Amerykańskie badania wykazały jednak, że alkoholicy cierpiący na zapalenie wątroby po przeszczepie mają duże szanse na wyzdrowienie. Dlatego NHSBT zdecydowało się na rozpoczęcie programu dla dwudziestu pierwszych pacjentów. Powinni być oni w wieku 18 – 40 lat oraz po raz pierwszy zostać zdiagnozowani zarówno z powodu choroby wątroby, jak i alkoholizmu.

Już teraz jedna piąta przeszczepów wątroby związana jest z chorobami powiązanymi z alkoholizmem. Andrew Langford, dyrektor wykonawczy British Liver Trust, powiedział że nie powinniśmy patrzeć na przyczynę problemów pacjenta, ale na jego potrzeby medyczne i nie oceniać innych. Zdecydowana większość osób po transplantacji wiedzie życie znacznie zdrowsze i dba o siebie bardziej niż przed operacją.

Office for National Statistics ogłosił w lutym tego roku, że w latach 2002 – 2012 liczba zgonów związanych z alkoholizmem wzrosła o 18%.

W 2011 – 2012r. przeprowadzono 726 przeszczepów wątroby na terenie UK. Na stronie NHS możemy znaleźć informację, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób, która mogłaby skorzystać na przeszczepie, zwiększyła się o 90%. W tym czasie liczba dawców pozostała taka sama. Oznacza to, że liczba zgonów z powodu chorób wątroby nadal jest bardzo wysoka.

Dziś dorosły na przeszczep musi czekać średnio 142 dni. W przypadku dzieci czas ten jest krótszy i wynosi 78 dni.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wzruszający film - Kobieta po raz pierwszy usłyszała dźwięk
 Czytaj następny artykuł:
Książki poza zasięgiem